İMRANLI ŞEHİR PORTALI
''Kızılırmağın Doğduğu Kent''

Başkanımız Murat Açıl’ı Andık!

452
29 KASIM 2021 tarihinde elim bir trafik kazasında kaybettiğimiz değerli başkanımız Sn. Murat AÇIL’ın bugün aramızdan ayrılışının 1 ci ölüm yıldönümü dolayısı ile toplandık
Bir paylaşımında;
Bu kenti sevdim dedim
Benim olsun demedim ki !
Sevdim dedimse akşam kızıllığını
Gönlüm gibi akıp giden şu çayı
Şu ormanı, şu ırmağı, şu dağı
Benim olsun demedim ki ! diyen
BEN, BİZ OLDUĞUMUZ ZAMAN ‘BENİM” diyen
BİR ARADA OLDUĞUMUZDA, BİR OLDUĞUMUZDA ANLAMLIYIZ” diyen
Güzel yüzlü, dost gülüşlü yigit adamı tam bir yıl önce toprağa verdik, sonsuzluğa uğurladık…
Ölüm kime yakışmaz derseniz başta onu sayardınız.
Yüreği cıvıl cıvıldı, kor gibiydi, ateş gibiydi.
Fırsat verseler, bıraksalar; dünyadaki tüm haksızlıkları ortadan kaldıracak, tüm insanlığı yoksulluktan kurtaracak kadar doluydu.
Hiç bir şeye seyirci kalmaz, hiç kimseyi yok saymaz her yere dokunmaya çalışırdı.
Ölüm aklına gelmez, umursamaz kendisi üzerinden hayatı okumaz herkes için mutlu bir dünya yaratmaya çabalardı.
Cesurdu..!
Haksızlığa direnmekten, mücadeleden ve her kim olursa olsun haklıdan taraf olmaktan korkmazdı…
Murat başkanımın bir sözü vardi;
HER KUŞ KANADINDA, YAŞADIĞI COĞRAFYANIN RENGİNİ TAŞIR
kendiside bu coğrafyanın rengini taşıyordu yerine göre asil yerine göre asi yerine göre babacan yerine göre kuralcıydı o bu toprakların resmi ve rengiydi O bizim icin mücadele ediyor bizim için koşturuyor bizim icin konuşuyordu, ama maalesef bugün biz onu konuştuk.
Hayatın en acı ve en soğuk yüzü bu olsa gerek
  • O yeryüzünde kötü insanın olmadığını yeterki iyi tarafından bakmasını bilelim diyen biriydi
  • O karşımızdakinin değil önce kendimizi kendi ön yargılarımızdan kurtaralım diyen biriydi
  • O bu topraklardan fakir çıkar, yoksul çıkar, yetim çıkar ama asla naçar çapulcu çıkmaz diyerek bu topraklarda doğmuş her bireyi değerli kılacak kadar ulu düşünceli biriydi
  • O Eduardo Galeano’nun oysaki bizim tek bilmek istediğimiz yoksulların neden yoksul olduklarını bilmektir.
“SAKİN ONLARI AÇLIĞI BİZİ DOYURUYOR, ÇIPLAKLIĞI BİZİ GİYDİRİYOR OLMASIN” sözlerini paylaşmış bağlamında belediyenin çevre ışıklandırma armatürünü koparıp götüren arkadaş için seni ihmal etmişiz özur dileriz diyerek yardımcı olmak istediğini erdemlice incitmeden anlatan biriydi.
Geleceğe dair planları ve hayalleri vardı…
  • O kendi hayalleri için değil bu topraklarda yaşayan her bireyin ve gelecek kuşakların özgür müreffeh kent koşullarına uygun bir yaşam sürdürebilecekleri bir kent ortamı hazırlamak için çalışıyor ve mücadele ediyordu maalesef yarım kaldı
NELERMİ YARIM KALDI…
Bu şehre kent vizyonunu kazandıracak olmazsa olmazı olan içinde anfi tiyatrosu sosyal donatıları sosyal tesisleri olan “KIZILIRMAK YAŞAM VADISI” projesi yarım kaldı.
İMRANLI’nın 9 mahallesini içine alan 50 yıllık kent tasarımı sehir planlaması ve imar çalışmaları icin ERZİNCAN Belediye baskan adayı mimar Sn. ismail TAŞ ve Erzincan Belediyesi meclis üyesi sehir plâncı Sn Dilan deniz HAN ile birlikte çalışmalar başlamış ve devam ediyordu maalesef yarım kaldı.
Genel Başkan Kemal KILIÇTAROĞLU’nu İYİ Parti Genel BaşkanI Meral AKŞENER’i İstanbul İl Başkanı Canan KAFTANCIOGLU’nu bile heyecanlandıran Canan DAĞDEVİREN Kadın Yaşam Merkezi Projesi yarım kaldı.
İMRANLI dışında yaşayan tüm meslek guruplarının dayanışma yardımlaşma içinde bulunmalarına vesile olacak buluşturacak bir kahve içelim mi bende İmranlılıyım Tanışalım Projesi için il il ilçe ilçe iletişim data çalışması maalesef yarım kaldı.
Gazeteci Yazar Akademisyen ve diğer meslek guruplarından oluşan İMRANLI danışma kurulu projesi yarım kaldı.
İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgesinde ilce belde belediyeleri sorunlarını yardimlaşarak çözme ve ayrıca sorunlarını güçlü bir şekilde dillendirebilmelerinin yolu birlikte hareket etme şiarında geçer diyerek ARGUVAN’da birinci toplantısı yapılan ve kurulması için mücadele verdiği İç Anadolu ve Doğu Anadolu ilçe belde belediyeler yardımlaşma dayanışma birliği projesi İmranlı adına yarim kaldı.
Sadece merkezde yaşayan vatandaşlarımızın dertleri ile değil ilçe ekonomisine en büyük katkıyı sunan köylerde yerleşik ve şehirlerden gelip köylerde yaz boyunca konaklayan tüm hemşehrilerimizin dertleri ilede dertleniyordu.
bu vesile ile;
19 ekim 2021 tarihinde muhtarlar gününde merkez ve köy muhtarları ile kahvaltılı toplantı yapmış olup hem günün anlam önemine binayen hemde köylerdeki sorunları raporlaştırıp il genel meclis üyeleri ile birlikte gerekli mercilerde çözüme kavuşturmak için hafta sonları köy ziyaretlerine başlamıştı maalesef yarim kaldı.
18 Kasım 2021 yani vefatından 11 gün önce;
“Yerel Yönetimlerde Kadınları Güçlendiriyoruz” projesi kapsamında seçilen 14 Pilot Belediye olarak AVRUPA YEREL YAŞAMDA EŞİTLİK ŞARTI‘nı imzaladı ne yazıkki yarim kaldı.
Dijital, yerel ve ulusal basında yaklaşık 25 programa katıldı en son Serhan Asker’in programında İMRANLI’yı dünyaya tanıttı.
Tüm bu projeler tamamlandığında 2023 aralık ayında 3 ulusal kanalın 1. sabah 2 de akşam kuşağında en çok izlenilen programlarına katılıp İmranlı’yı kapsamlıca anlatacaktı yarım kaldı…
Azimli ve kararlıydı.
Atacağımız her adımın 2 istasyon ilerisini düşünerek çalıştık. Her şeyi düşündükte zamansız ayrılığı hiç hesaba katmadık, pandemi hızını, felekte yolunu kesti…
Asla unutmayacağız…
Başkanımı abimi saygı, sevgi ve rahmetle anıyorum…
Doğan Bedir
Bu güzel yazı 29.11.2022 tarihinde Doğan Bedir Sosyal Medya hesabı üzerinden yazılmıştır. Eksik kalan bir şeyde LONCA MEDYA ajans olarak biz ifade edelim. Murat Başkan İmranlı için MOBİL İMRANLI uygulaması hazırlatmıştı yani küçücük bir ilçede her şeyi dijital düşünüyor, hayatı kolaylaştıran her şeyin hesabı yapılıyordu. Maalesef gelinen bu noktada ise Murat Açıl tarafından hayata geçirilen projelere sahip bile çıkılmıyor. Her şey vizyon meselesi ve ileri görüş meselesi…

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku